THEMATIC PROGRAMS

October 23, 2014

Thematic Program on Operator Algebras
July-December, 2007

October 29 - November 2, 2007
Workshop on von Neumann Algebras

Organizing Committee  
Dietmar Bisch (Vanderbilt)
Jamie Mingo (Queen’s)
Narutaka Ozawa (Tokyo)
Sorin Popa (UCLA)
Dimitri Shlyakhtenko (UCLA)
Roland Speicher (Queen’s)

Mailing List : To receive updates on the Program please subscribe to our mailing list at www.fields.utoronto.ca/maillist

SPEAKERS:

Marta Asaeda
(University of California, Riverside)
Remus Nicoara
(University of Tennessee)
Claire Anantharaman-Delaroche
(Université d'Orléans)
Narutaka Ozawa
(University of California, Los Angeles)
Nate Brown
(Pennsylvania State University)
Emily Peters
(University of California, Berkeley)
Ionut Chifan
(University of California, Los Angeles)
Jesse Peterson
(University of California, Berkeley)
Ken Dykema
(Texas A&M University)
Mikael Pichot
(Institut des Hautes Etudes Scientifiques)
Shamindra Ghosh
(Vanderbilt University)
Sorin Popa
(University of California, Los Angeles)
Thierry Giordano
(University of Ottawa)
Dan Shiber
(University of California, Los Angeles)
Uffe Haagerup
(University of Southern Denmark)
Dimitri Shlyakhtenko
(University of California, Los Angeles)
Cyril Houdayer
(University of California, Los Angeles)
Andreas Thom
(Georg-August-Universität Göttingen)
Adrian Ioana
(Caltech)
Yoshimichi Ueda
(Kyushu University)

Kenley Jung
(University of California, Los Angeles)

Stefaen Vaes
(K.U.Leuven)
Yasuyuki Kawahigashi
(University of Tokyo)
Antony Wassermann
(CNRS)
Magdalena Musat
(University of Memphis)
Hans Wenzl
(University of California, San Diego)

SCHEDULE:
(Speaker Abstracts)

Monday, October 29
9:00 - 9:20
Morning Coffee/Welcoming remarks
9:20 - 10:20
Sorin Popa (University of California, Los Angeles)
Some open problems on II_1 factors of group actions
10:30 - 11:00
Coffee Break
11:00 - 11:50
Narutaka Ozawa (University of California, Los Angeles)
On a class of II_1 factors with at most one Cartan subalgebra
12:00 - 2:00
Lunch break
2:00 - 2:50
Jesse Peterson (University of California, Berkeley)
Group cocycles into the left regular representation and applications to II_1 factors
3:00 - 3:50
Ken Dykema (Texas A&M University)
Horn's inequalities and Connes' embedding problem
4:00 - 4:30
Coffee Break
4:30 - 5:00
Nate Brown (Pennsylvania State University)
Embeddings into R^\omega
5:10 - 5:40
Andreas Thom (Georg-August-Universität Göttingen)
Group cocycles and affiliated operators
5:45 - 6:45
Reception
Tuesday, October 30
9:00 - 9:30
Morning Coffee
9:30 - 10:20
Uffe Haagerup (University of Southern Denmark)
Solution of the Effros-Ruan conjecture for bilinear forms on C*-algebras
10:30 - 11:00
Coffee Break
11:00 - 11:50
Stefaen Vaes (K.U.Leuven)
Explicit computations of all finite index bimodules for a family of II_1 factors
12:00 - 1:50
Lunch break
1:50 - 2:40
Adrian Ioana (Caltech)
Cocycle superrigidity for profinite actions of Kazhdan groups
2:50 - 3:20
Cyril Houdayer (University of California, Los Angeles)
Another construction of type II_1 factors with a prescribed countable fundamental group
3:30 - 4:00
Ionut Chifan (University of California, Los Angeles)
4:00 - 4:30
Coffee Break
4:30 - 5:00

Dan Shiber (University of California, Los Angeles)
CCR random matrix models with potential

5:10 - 5:50
Marta Asaeda (University of California, Riverside)
Non-existense of finite depth subfactors with certain small indices
Wednesday, October 31
9:00 - 9:30
Morning Coffee
9:30 - 10:20
Yasuyuki Kawahigashi (University of Tokyo)
Superconformal field theory and operator algebras
10:30 - 11:00
Coffee Break
11:00 - 11:50
Dimitri Shlyakhtenko (University of California, Los Angeles)
Algebras of q-semicircular elements and free stochastic calculus
12:00 - 2:00
Lunch break
2:00 - 2:50
Kenley Jung (University of California, Los Angeles)
3:00 - 3:30
Emily Peters (University of California, Berkeley)
Constructing the Haagerup Subfactor with Planar Algebras
3:40 - 4:10
Shamindra Ghosh (Vanderbilt University)
The planar algebra of the group-type subfactors of Bisch and Haagerup
4:10 - 4:40
Coffee Break
Thursday, November 1
9:00 - 9:30
Morning Coffee
9:30 - 10:20
Roland Speicher (Queen's University)
10:30 - 11:00
Coffee Break
11:00 - 11:50
Hans Wenzl (University of California, San Diego)
Subgroup type subfactors and twisted Kac-Moody algebras
12:00 - 2:00
Lunch break
2:00 - 2:50
Mikael Pichot (Institut des Hautes Etudes Scientifiques)
Intermediate rank and property RD
3:00 - 3:50
Yoshimichi Ueda (Kyushu University)
Orbital free entropy and Its dimension counterpart
4:00 - 4:30
Coffee Break
4:30 - 5:00
Remus Nicoara (University of Tennessee)
Subfactors and Hadamard Matrices
Friday, November 2
9:00 - 9:30
Morning Coffee
9:30 - 10:20
Thierry Giordano (University of Ottawa)
10:30 - 11:00
Coffee Break
11:00 - 11:30
Magdalena Musat (University of Memphis)
Classification of hyperfinite factors up to completely bounded isomorphism of their predual
11:40 - 12:30
Claire Anantharaman-Delaroche (Université d'Orléans)


Apply to the Program

All scientific events are open to the mathematical sciences community. Visitors who are interested in office space or funding are requested to apply by filling out the application form. Additional support is available (pending NSF funding) to support junior US visitors to this program.

Applications for such support from all qualified candidates, particularly women, aboriginal peoples, persons with disabilities and members of visible minorities are strongly encouraged, and can be made using the on-line form.

Back to Top