THEMATIC PROGRAMS

December 22, 2014

Thematic Program on Operator Algebras
July-December, 2007

July 16 - 20, 2007
Workshop on Noncommutative Dynamics and Applications
Fields Institute

Organizing Committee

William Arveson (Berkeley) Robert Powers (Pennsylvania)
B.V. Rajarama Bhat (ISI Bangalore) Joachim Zacharias (Nottingham)
Remus Floricel (Regina)  

Mailing List : To receive updates on the Program please subscribe to our mailing list at www.fields.utoronto.ca/maillist

OVERVIEW
The workshop aims at bringing together people working in the general area of noncommutative dynamics, including topics like reversible and irreversible dynamics on operator algebras, products systems and their classification, quantum probability and connections with quantum information.


INVITED SPEAKERS:

L. Accardi, Universita di Roma ``Tor Vergata'' P. Jorgensen, University of Iowa
A. Alevras, Naval Academy, Annapolis R. Kadison, University of Pennsylvania
M. Anshelevich, Texas A&M C. Koestler, Carleton University
W. Arveson, UC Berkeley D. Kribs, University of Guelph
B.V.R. Bhat, ISI Bangalore B. Kummerer, TU Darmstadt
B. Brenken, University of Calgary M. Laca, University of Victoria
N. Brown, Penn State M. Lindsay, University of Lancaster
F. Cipriani, Politecnico di Milano R. Longo, Universita di Roma ``Tor Vergata''
D. Courtney, UC Berkeley D. Markiewicz, Technion - I.I.T.
K. Davidson, University of Waterloo H. Osaka, Ritsumeikan University, Kusatsu
S. Dey, Ernst-Moritz-Arndt Universitat R. Powers, University of Pennsylvania
S. Doplicher, Universita di Roma ``La Sapienza" G. Price, US Naval Academy
D. Dutkay, University of Central Florida
I. Putnam, University of Victoria
D. Evans, Cardiff University R. Srinivasan, Chennai Mathematical Institute
R. Exel, University of Santa Catarina B. Solel, Technion - I.I.T.
R. Gohm, University of Reading K. Sinha, ISI Kolkata
D. Goswami, ISI Kolkata M. Skeide, Universita degli Studi del Molise
I. Hirshberg, Ben Gurion University M. Takesaki, UCLA
M. Izumi, Kyoto University B. Tsirelson, Tel Aviv University

 

SCHEDULE:

Monday, July 16 Speaker Abstracts
9:00 - 9:55 Luigi Accardi
Quantum Markovianity: a survey
10:00 - 10:55 David Kribs
Some Mathematical Aspects of Quantum Error Correction
11:00 - 11:20 Coffee Break
11:20 - 12:15 Richard Kadison
Means of Unitary Operators Revisited
12:20 - 14:00 Lunch break
14:00 - 14:55 Ruy Exel
A new look at the Crossed-Product of a C*-algebra by a Semigroup of Endomorphisms
15:00 - 15:55 Marcelo Laca
Symmetries and equilibrium in C-dynamical systems
16:00 - 16:30 Coffee Break
16:30 - 17:25

Ian Putnam
C*-algebras from hyperbolic dynamical systems

17:30 - 18:00 Dennis Courtney
Lifting endomorphisms to automorphisms
18:00 Reception
Tuesday, July 17 Speaker Abstracts
9:00 - 9:55 Michael Skeide
Products Systems and Quantum Dynamics
10:00 - 10:55 Boris Tsirelson
Automorphisms of the type II Arveson system of Warren’s noise
11:00 - 11:20 Coffee Break
11:20 - 12:15 Masaki Izumi
Type III factors distinguish type III E0-semigroups
12:20 - 14:00 Lunch break
14:00 - 14:55 Geoffrey Price
On some E0-semigroups induced from CP-flows
15:00 - 15:55 Robert Powers
Comparison theory for E0-semigroups
16:00 - 16:30 Coffee break
16:30 - 16:55 Alexis Alevras
Order and Equivalence of Endomorphism Semigroups
17:00 - 17:25 Daniel Markiewicz
The Gauge Group of a Strongly Spatial E0-semigroup
17:30 - 17:55 Orr Shalit
E0-dilation of a pair of strongly commuting CP0 semigroups
Wednesday, July 18 Speaker Abstracts
9:00 - 9:55 Nate Brown
Toward the C*-classification of classical dynamical systems
10:00 - 10:55 Ilan Hirshberg
Permanence properties of strongly self-absorbing C*-algebras
11:00 - 11:20 Coffee Break
11:20 - 12:15 Hiroyuki Osaka
Inclusion of C*-algebras
12:20 - 14:00 Lunch Break
14:00 - 14:55 Baruch Solel
Operator Algebras Associated with Unitary Commutation Relations
15:00 - 15:55 Rolf Gohm
Characteristic Functions of Liftings and Applications to Completely Positive Maps
16:00 - 16:30 Coffee Break
16:30 - 16:55 Santanu Dey
Constrained Liftings
19:30 Banquet
On Wednesday, July 18, there will be a banquet at the Bright Pearl Restaurant (Chinese food).
Dinner: 7:30 p.m.
Tickets are on sale on Monday only @$35 each.
Forms of payment: Cash, Visa or Master card only
Thursday, July 19 Speaker Abstracts
9:00 - 9:55 William Arveson
The noncommutative Choquet boundary
10:00 - 10:55 Kalyan Sinha
Quantum Dynamical Semigroups and their Stochastic Dilations
11:00 - 11:20 Coffee Break
11:20 - 12:15 Fabio Cipriani
Differential Calculus and Fredholm Modules on Dirichlet spaces
12:20 - 14:00 Lunch Break
14:00 - 14:55 Kenneth Davidson
Operator algebras for multivariable dynamics
15:00 - 15:55 Michael Anshelevich
Free Meixner semigroups
16:00 - 16:30 Coffee Break
16:30 - 17:25 Palle Jorgensen
Uses of operator algebraic methods in dynamics and in wavelet algorithms
17:30 - 17:55 Dorin Dutkay
Covariant representations in wavelet theory
Friday, July 20 Speaker Abstracts
9:00 - 9:55 David Evans
Modular Invariants
10:00 - 10:55 Roberto Longo
Real Hilbert Spaces, SL(2,R), Modular Theory and CFT
11:00 - 11:20 Coffee Break
11:20 - 12:15 Claus Koestler
On endomorphisms of von Neumann algebras from braid group representations
12:15 - 14:00 Lunch break
14:00 - 14:55 Berndt Brenken
Topological Quivers as Multiplicity Free Relations
15:00 - 15:25 Raman Srinivasan
Generalized CCR Flows

Apply to the Program

All scientific events are open to the mathematical sciences community. Visitors who are interested in office space or funding are requested to apply by filling out the application form. Additional support is available (pending NSF funding) to support junior US visitors to this program.

Applications for such support from all qualified candidates, particularly women, aboriginal peoples, persons with disabilities and members of visible minorities are strongly encouraged, and can be made using the on-line form.

Back to Top