SCIENTIFIC PROGRAMS AND ACTIVITIES

August 28, 2014

International CONFERENCE on Representations of Algebras
and Related Topics (ICRA X)

July 22 - July 31, 2002

All talks will be held at the Koffler Institute for Pharmacy Mgmt Bldg (KP)
569 Spadina Avenue, north-east side of Spadina Crescent

*Note: change in location for final lectures (5:40-6:30 pm) on July 23, 24, 29, 30th*
These lectures held at The Fields Institute, room 230

SCHEDULE - Monday July 22
8:15 - 9:00 Registration and Continental Breakfast at The Fields Institute, 222 College Street, 2nd floor
NOTE: All talks will be held at the Koffler Institute for Pharmacy Mgmt Bldg (KP)
569 Spadina Avenue, north-east side of Spadina Crescent
9:00-9:50
Dieter Happel, TU Chemnitz
Tilting objects in hereditary categories

9:50-10:20 Coffee break
10:20-10:45 Aslak B. Buan, Norwegian University for Science and Technology
Cotilting for tame hereditary algebras
10:50-11:15 Gabriella D'Este, University of Milan
Asymmetries for cotilting bimodules
11:20-11:45 Dirk Kussin, Universität Paderborn
Prime ideals in orbit algebras
11:50-12:15 Luise Unger, University of Hagen
On a partial order of tilting modules
12:20-2:00 Lunch break
2:10-3:00 Lutz Hille, Universität Hamburg
The irreducuble components of Lusztig's nilpotent variety and crystal bases
3:00-3:30 Tea break
3:30-3:55 Edson Ribeiro Alvares, Universidade Federal do Paraná - Brasil
Embedding of some translation quivers into $\mathbb Z \Delta$
4:00-4:25 Eduardo Marcos, Universidade de São Paulo - Brasil
Koszul modules and modules with linear presentations
4:30-4:55 Flavio Ulhoa Coelho, Universidade de São Paulo - Brasil
Two-sided gluings of tilted algebras
5:00-5:20 Mark Kleiner, Syracuse University
Hereditary abelian categories with a Serre duality and comodules over path coalgebras
5:30 - 7:30 Reception at the Fields Institute
Tuesday July 23
8:30-9:00 Continental breakfast at The Koffler Institute
9:00-9:50
Michael Barot, Universidad Nacional Autónoma de México
Generalized Serre-relations
9:50-10:20 Coffee break
10:20-10:45 Raymundo Bautista, Instituto de Matematicas, Morelia
On generic modules
10:50-11:15 Olena Drozd, Kiev Taras Shevchenko University
Reduction algorithm for generalized boxes
11:20-11:45 Yuriy Drozd, Kiev Taras Shevchenko University
Coverings of tame algebras
11:50-12:15 Rita Zuazua, Instituto de Matematicas, Morelia
An exact structures for lift categories
12:20-2:00 Lunch break
2:10-3:00 Thomas Brüstle, Universität Bielefeld
Tame tree algebras
3:00-3:30 Tea break
3:30-3:55 Claude Cibils, Université de Montpellier
The Hochschild cohomology algebra of an extension
4:00-4:25 Edward Green, Virginia Tech
Hochschild cohomology rings of monomial algebras
4:30-4:55 Hiroshi Nagase, Osaka City University
Relative Hochschild cohomology and smoothness
5:00-5:25 Oeyvind Solberg, NTNU, Norway
Support varieties and Hochschild cohomology rings
5:40-6:30
*Held at Fields Institute
Christof Geiss, Ciudad Universitaria
The indecomposable representations of the quaternion algebra
Wednesday July 24
8:30-9:00 Continental breakfast at The Koffler Institute
9:00-9:50
Dan Zacharia, Syracuse University
Selfinjective Koszul algebras
9:50-10:20 Coffee break
10:20-10:45 Bernhard Keller, Université Paris 7
A-infinity-Yoneda algebras via twisting cochains: an example

10:50-11:15 Dag Madsen, Universität Bielefeld / NTNU, Trondheim
Generalized Koszul duality
11:20-11:45 Roberto Martinez-Villa, Universidad Nacional Autónoma de México
Koszul algebras and sheaves over projective space
11:50-12:15 A. Martsinkovsky, Northeastern University
Non-commutative sheaf cohomology and Vogel cohomology over Koszul quiver algebras
12:20-2:00 Lunch break
2:10-3:00 Jan Schröer, University of Leeds
Stable endomorphism algebras of modules over special biserial algebras
3:00-3:30 Tea break
3:30-3:55 Jens Bender, BUGH Wuppertal
Minimal singularities in orbit closures of matrix~pencils
4:00-4:25 Mary Schaps, Bar-Ilan University
Blocks of group algebras, tiltings, and decomposition matrices
4:30-4:55 Grzegorz Bobinski, Nicholas Copernicus University, Torun
Exact functors between module categories
5:00-5:25 Angela Holtmann, Universität Bielefeld
Multiple flag varieties of tame type: The s-tame dimension vectors of stars
5:40-6:30
*Held at Fields Institute
Henning Krause, Universität Bielefeld
Realizability of Modules over Tate Cohomology
Thursday July 25
8:30-9:00 Continental breakfast at The Koffler Institute
9:00-9:50
Idun Reiten, NTNU, Trondheim
Noetherian hereditary categories with Serre duality
9:50-10:20 Coffee break
10:20-11:10 Jose A. de la Pena, Ciudad Universitaria, Mexico
Supercanonical algebras
11:20-12:10 Helmut Lenzing, Universität Paderborn
Hereditary noetherian categories with a commutative function field
12:10 Free afternoon
Friday July 26
9:00-10:15 Continental breakfast at The Fields Institute (there is no activity at the Koffler Institute today)
10:45 am - 11:00 pm EXCURSION TO NIAGARA FALLS AND HILLEBRAND WINERY
Saturday July 27
9:00-9:25
Continental breakfast at The Koffler Institute
9:30-9:55 Volodymyr Mazorchuk, University of Uppsala
New properties and applications of Gelfand-Zetlin modules
9:55-10:20 Coffee break
The following sessions are running simultaneously
These lecture are held in room 113 These lectures are held in room 108
10:20-10:45 Viktor Levandovskyy, Universität Kaiserslautern
Gröbner bases and their applications for some noncommutative algebras
Manuel Saorin, Universidad de Murcia
The fixed subalgebra of the group of automorphisms
10:50-11:15 Jonathan Kujawa, University of Oregon
A new proof of the Mullineux conjecture
Masahisa Sato, Yamanashi University
One way hereditary rings
11:20-11:45

Aaron Phillips, University of Oregon
Restricting projective representations of symmetric and alternating groups to Young subgroups

Sverre O. Smalø, Norwegian University for Science and Technology
Finiteness of global dimension
11:50-12:15 Juan Carlos Bustamante, Université de Sherbrooke
The (pseudo) classifying space of a bound quiver
Bertha Tome, Ciudad Universitaria
Strongly simply connected coil algebras
12:15-2:00 Lunch break
2:00-2:25

Mirjana Vukovic, University of Sarajevo, Bosnia and Herzegovina
Generalities about graded structures

Gladys Chalom, Universidade de São Paulo - Brasil
One point extensions of quasi tilted algebras
2:30-2:55

Jan Zemlicka, MFF Charles University
Semiartinian rings with primitive factors artinian

H. Merklen, Universidade de São Paulo - Brasil
Irreducible morphisms in derived categories
2:55-3:30 Tea break
3:30-3:55 Oleksandr Khomenko, Universität Freiburg
On modules with minimal annihilators
Bernt Tore Jensen, NTNU, Trondheim
Lifting and modules of finite projective dimension
4:00-4:25 Kenneth K. Nwabueze, University of Brunei
The representation rings of group codes
K. Nishida, Shinshu University
A generalization of the Auslander formula
4:30-4:55

Fang Li, Zhejiang University
Weak Hopf Algebras and singular solutions of quantum Yang-Baxter equation

Shiping Liu, Université de Sherbrooke
Semi-continuity of Hochschild cohomology and mesh algebras without outer derivations

5:00-5:25 --- Sheila Brenner, University of Liverpool
Short exact sequences with indecomposable cokernel term
Sunday July 28
  Free Day
Monday July 29
8:30-9:00 Continental breakfast at The Koffler Institute
9:00-9:50
O. Iyama, Himeji Institute of Technology
Finiteness of representation dimension
9:50-10:20 Coffee break
10:20-10:45 Andre Beineke, Universität Bielefeld
Delta-critical quasi-hereditary algebras
10:50-11:15 Maria Jose Souto, Universidade da Corunha
On t-structures and derived equivalences
11:20-11:45 Justyna Kosakowska, Nicholas Copernicus University, Torun
Generic extensions of posets representations
11:50-12:15 Grzegorz Zwara, Nicholas Copernicus University, Torun
Desingularizations and geometry of orbit closures in module varieties
12:20-2:00 Lunch break
2:10-3:00 Igor Burban, Universität Kaiserslautern
Derived tameness of certain associative algebras
3:00-3:30 Tea break
3:30-3:55

Xueqing Chen, Carleton University
Properly stratified endomorphism algebras

4:00-4:25

Jin Yun Guo, Hunan Normal University
Selfinjective Koszul algebras of finite complexity

4:30-4:55 Corina Saenz, Ciudad Universitaria
On standardly stratified algebras
5:00-5:25 Vlastimil Dlab, Carleton University
Standard Koszul algebras, revisited
Tuesday July 30
8:30-9:00 Continental breakfast at The Koffler Institute
9:00-9:50
Andrew Hubery, University of Leeds
Representations of a quiver with automorphism: generalising a theorem of Kac
9:50-10:20 Coffee break
10:20-10:45 Bangming Deng, Beijing Normal University
Monomial bases for quantum affine $sl_n$
10:50-11:15

Josee Bilodeau, University of Toronto
The Auslander algebra of a simple plane curve singularity

11:20-11:45 Zbigniew Leszczynski, Nicholas Copernicus University, Torun
The incidence algebras of tame type
11:50-12:15 Alexander Zavadskij, Universidad Nacional de Colombia
Equipped posets of finite growth and their representations
12:20-2:00 Lunch break
2:10-3:00 Markus Schmidmeier, Florida Atlantic University
Subgroups of finite abelian groups
3:00-3:30 Tea break
3:30-3:55 Hideto Asashiba, Osaka City University
Derived equivalences between selfinjective algebras with a double covering by a trivial extension algebra
4:00-4:25 Jerzy Bialkowski, Nicholas Copernicus University, Torun
Weakly symmetric algebras of tubular type
4:30-4:55

Rafal Bocian, Nicholas Copernicus University, Torun
Symmetric algebras of Euclidean type

5:00-5:25

Zygmunt Pogorzaly, Nicholas Copernicus University, Torun
Galois coverings of the enveloping algebras of self-injective Nakayama algebras

5:40-6:30
*Held at Fields Institute
Claus Michael Ringel, Universität Bielefeld
Continued fractions, tilting modules and the construction of large indecomposable modules
Wednesday July 31
8:30-9:00 Continental breakfast at The Koffler Institute
9:00-9:50
Georgia Benkart, Madison, Wisconsin
Representations and combinatorics of Temperley-Lieb algebras
9:50-10:20 Coffee break
10:20-11:10 Amnon Neeman, The Australian National University
A survey of well generated triangulated categories
11:15 Conference ends