SCIENTIFIC PROGRAMS AND ACTIVITIES

July 28, 2014

NATO Advanced Studies Institute on Mathematical Problems Arising from Biology

Monday June 14, 1999 - Thursday June 24, 1999

SCHEDULE

MONDAY, JUNE 14, 1999
8:30-9:00 Room 159, Lash Miller Building
9:00-10:15 Steve Pacala
"Spatial mathematics of plant competition."
10:15-10:45 Coffee Break
10:45-12:00 Odo Diekmann
"Physiologically structured population models."
12:00-2:00 Lunch
2:00-3:15 Bryan Grenfell
"Simplicity and complexity in the spatial-temporal dynamics of infectious diseases."
3:15-3:45 Coffee Break
3:45-5:00 Hans Metz
"From population dynamics to adaptive dynamics"
6:00-8:00 RECEPTION
TUESDAY JUNE 15, 1999
9:00-10:15 David Rand
"Correlation equalities and pair approximations for spatial ecology and evolution, I."
10:15-10:45 Coffee Break
10:45-12:00 Hans Metz
"Bifurcations of Evolutionarily Singular Points exemplified by a model for Seed Size Evolution"
12:00-2:00 Lunch
2:00-3:15 Denis Mollison
"Relations between different types of population models."
3:15-3:45 Coffee Break
3:45-5:00 Steve Pacala
"Issues of heterogeneity and scale in models of global carbon storage."
8:30-10:30 p.m. Poster Session
WEDNESDAY JUNE 16, 1999
9:00-10:15 Denis Mollison
"Spatial spread of population processes."
10:15-10:45 Coffee Break
10:45-12:00 Simon Levin
"Space and ecological interactions: Foiling competitive exclusion"
THURSDAY JUNE 17, 1999
9:00-10:15 Odo Diekmann
"Difference equations with delay describing semelparous populations."
10:15-10:45 Coffee Break
10:45-12:00 Alan Hastings
"Complex dynamics in ecological systems, I."
12:00-2:00 Lunch
2:00-3:15 Andreas Greven
"Spatial models involving selection"
3:15-3:45 Coffee Break
3:45-5:00 David Rand
"Correlation equalities and pair approximations for spatial ecology and evolution, II."
FRIDAY JUNE 18, 1999
9:00-10:15 Simon Levin
"The assembly and evolution of communities"
10:15-10:45 Coffee Break
10:45-12:00 Alan Hastings
"Complex dynamics in ecological systems, II. Relating models to data"
12:00-2:00 Lunch
2:00-3:15 Brian Grenfell
"Modelling the origins and impact of aggregation in macroparasite dynamics."
3:15-3:45 Coffee Break
3:45-5:00 Andreas Greven
"Combined effects of selection, recombination, and mutation in spatial models."
SATURDAY JUNE 19, 1999
No Lectures Today
SUNDAY JUNE 20, 1999
9:00-10:15 Richard Hudson
"Population genetic inferences from sequence data, I."
10:15-10:45 Coffee Break
10:45-12:00 David Sankoff
"Genome rearrangement, models and algorithms, I."
12:00-2:00 Lunch
2:00-3:15 Brian Golding
"Towards explaining rate variation in proteins with known tertiary structure."
3:15-3:45 Coffee Break
3:45-5:00 Norman Kaplan
"Family based tests for linkage and association between a disease and a genetic marker, I."
6:00-8:00 RECEPTION
MONDAY JUNE 21, 1999
9:00-10:15 Peter Donnelly
"Genealogical structure and inference in infinite population models,I.
10:15-10:45 Coffee Break
10:45-12:00 Joe Felsenstein
"Coalescent approaches to detecting natural selection."
12:00-2:00 Lunch
2:00-3:15 Arndt von Haeseler
"Building phylogenetic trees from quartets."
3:15-3:45 Coffee Break
3:45-5:00 Robert Griffiths
"Ancestral inference from gene trees, I."
8:30-10:30 POSTER SESSION
TUESDAY JUNE 22, 1999
9:00-10:15 Simon Tavare
"Ancestral inference problems arising in molecular genetics, I."
10:15-10:45 Coffee Break
10:45-12:00 Richard Hudson
"Population genetic inferences from sequence data, II."
WEDNESDAY JUNE 23, 1999
9:00-10:15 Robert Griffiths
"Ancestral inference from gene trees, II."
10:15-10:45 Coffee Break
10:45-12:00 Norman Kaplan
"Family based test for linkage and association between a disease and a genetic marker, II."
12:00-2:00 Lunch
2:00-3:15 Peter Donnelly
"Genealogical structure and inference in infinite population models, II."
3:15-3:45 Coffee Break
3:45-5:00 David Sankoff
"Genome rearrangement, models and algorithms, II."
THURSDAY JUNE 24, 1999
9:00-10:15 Simon Tavare
"Ancestral inference problems arising in molecular genetics,II"
10:15-10:45 Coffee Break
10:45-12:00 Arndt von Haeseler
"Patterns of nucleotide substitutions."
12:00-2:00 Lunch
2:00-3:15 Brian Golding
"Methods to aid in the determination of allelic histories."
3:15-3:45 Coffee Break
3:45-5:00 Joe Felsenstein
"Comparative methods within species and between species."