SCIENTIFIC PROGRAMS AND ACTIVITIES

August  1, 2014

Canadian Number Theory Association X Meeting
to be held at the University of Waterloo

Audio Visual Support, rooms are provided with  

- Blackboards
- Overhead projectors (traditional transparency slides)
- Computer data projectors

- Hook-up for laptop to the data projector.
- Hooked up computer that can deal with a PDF file on a USB key

Program

Sunday, July 13
Monday, July 14
Tuesday, July 15
Wednesday, July 16
Thursday, July 17
Friday, July 18
9:00am
Plenary Talk:
Ram Murty
9:00am-9:50pm
Plenary Talk:
Henri Darmon
9:00am-9:50am
Plenary Talk:
Carl Pomerance
9:00am-9:50am
Ribenboim Prize Talk
Adrian Iovita

9:00am-9:50am
Break
9:50am10:20am
Break
9:50am10:20am
Break
9:50am10:20am
Break
9:50am10:20am
Break
9:50am10:20am
10:00am
J.-K. Yu 10:20am-10:50am
A. Booker 10:20am-10:50am
M. Rosen 10:20am-10:50am
C. Delaunay 10:20am-10:50am
W. Li 10:20am-10:50am
H. Williams 10:20am-10:50am
J. Friedlander 10:20am-10:50am
A. Baragar 10:20am-10:50am
R. Sharifi 10:20am-10:50am
K.Soundararajan 10:20am-10:50am
Break
10:50am-11:00am
Break
10:50am-11:00am
K. Murty 10:50am-11:20pm
Y. Bugeaud 10:50am-11:20am
Break, 10:50am-11:00am
E. Goren 10:50am-11:20am
D. Roy
10:50am-11:20am
11:00am
Contributed Talks 11:00am-12:00pm
Contributed Talks, 11:00am-12:00pm
Contributed Talks,
11:00am-12:00pm
Break,
11:20am-11:30am
Break, 11:20am-11:30pm
I. Chen 11:30am-12:00pm
P. Pollack 11:30am-12:00pm
W. T. Gan 11:30am-12:00pm
J.-H. Evertse 11:30am-12:00pm
12:00pm
Lunch Break
12:00pm-2:00pm
Lunch Break
12:00pm-2:00pm
Free Wednesday Afternoon
Discussion of the future of CNTA
12:00pm-1:00pm
Lunch Break,
12:00 pm-2:00pm
1:00pm
Registration,
1:00pm-2:00pm
Luch Break,
1:00 pm-2:00 pm
2:00pm
Plenary Talk:
Bjorn Poonen
2:00pm-2:50pm
Plenary Talk:
Andrew Granville
2:00pm-2:50pm
Plenary Talk:
Trevor Wooley
2:00pm-2:50pm
Plenary Talk:
Roger Heath-Brown 2:00pm-2:50pm
Contributed Talks,
2:00pm-3:20pm
Break
2:50pm-3:20pm
Break
2:50pm-3:20pm
Break
2:50pm-3:20pm
Break
2:50pm-3:20pm
3:00pm
M. Bennett 3:20pm-3:50pm
J.-P. Allouche 3:20pm-3:50pm
S. Kudla 3:20pm-3:50pm
D. Farmer 3:20pm-3:50pm
B. Conrey 3:20pm-3:50pm
K. Kawada 3:20pm-3:50pm
H. Kim 3:20pm-3:50pm
T. Browning 3:20pm-3:50pm
Meeting Ends
M. Mossinghoff 3:50pm-4:20pm
C. David 3:50pm-4:20pm
C. Smyth 3:50pm-4:20pm
S. Gonek 3:50pm-4:20pm
J. Brüdern
3:50pm-4:20pm
V. Blomer 3:50pm-4:20pm
M. Papanikolas 3:50pm-4:20pm
4:00pm
Break
4:20pm-4:30pm
Break
4:20pm-4:30pm
Break
4:20pm-4:30pm
Break
4:20pm-4:30pm
4:30pm-5:30pm
Contributed Talks

F. Amoroso
4:30pm-5:00pm
R. van Luijk
4:30pm-5:00pm
N. Snaith 4:30pm-5:00pm
J. Silverman 4:30pm-5:00pm
G. Martin 4:30pm-5:00pm
J. Yu
4:30pm-5:00pm
5:00pm
Reception
5:30pm-6:30pm
6:00pm
 
7:00pm
Banquet
Waterloo Inn
7:00pm-10:00pm
**(CANCELLED) **
Public Lecture:
Peter Hilton

7:00pm-8:00pm

Contributed Talks Schedule

Sunday:
Session 1
RM ALH 113
Session 2
RM ALH 116

Session 3
RM ALH 105

Session 4
RM ALH 124
4:30-4:50 Walsh S. Alaca Duenez El-Guindy
4:50-5:10 Ahmadi Frechette Lamzouri Elder
5:10-5:30 Togbe Chan Petersen Xiong
Monday:
Session 1
RM ALH 113
Session 2
RM ALH 116

Session 3
RM ALH 105

Session 4
RM ALH 124
11:00-11:20 Agarwal Cardon Delsinne Fodden
11:20-11:40 Bruin Goldmakher Ferguson Kristensen
11:40-12:00 Doud Gurak Lalin Tucker
Tuesday:
Session 1
RM ALH 113
Session 2
RM ALH 116

Session 3
RM ALH 105

Session 4
RM ALH 124
11:00-11:20 Achter Akbary Kurosawa Rouse
11:20-11:40 Doerksen Zywina Coons Wolf
11:40-12:00 Yasufuku Paulhus Chang Niedermowwe
Thursday:
Session 1
RM ALH 113
Session 2
RM ALH 116

Session 3
RM ALH 105

Session 4
RM ALH 124
11:00-11:20 Filipin Baker Chenevert Zahid
11:20-11:40 MacDougall Fukshansky Yang Knapp
11:40-12:00 A. Alaca Liaw Ertvall-Hytonen Young
Friday:
Session 1
RM ALH 113
Session 2
RM ALH 116

Session 3
RM ALH 105

Session 4
RM ALH 124
2:00-2:20 Stoll Smith Khan Elkin
2:20-2:40 Gao Kumchev Virtanen Pries
2:40-3:00 Baczkowski Elsholtz Zhao Sairaiji
3:00-3:20 Johnston Yazdani Manna Nielsen
3:20-3:40 Dietmann Trudgian    

 

Back to top