THEMATIC PROGRAMS

August 29, 2014
Thematic Program on Geometric Applications of Homotopy Theory

May 14-18, 2007
Workshop on Stacks in Geometry and Topology

Organizers: K. Behrend (British Columbia), P. Goerss (Northwestern), B. Toën (Paul Sabatier, Toulouse)
Due to space limitations,
registration for this workshop is now closed
Visitor Information
Hotels and Housing
Speaker Abstracts May 14, 15, 17, 2007 --4:30 pm
Distinguished Lecture Series
Michael Hopkins (Harvard)
Schedule
Registered participants

SPEAKERS:

Matt Ando (University of Illinois at Urbana-Champaign)
Clark Barwick (University of Oslo)
Mark Behrens (Massachusetts Institute of Technology)
Ian Grojnowski (University of Cambridge)
Max Lieblich (Princeton University)
Wendy Lowen (Vrije Universiteit Brussel)
Jacob Lurie (Harvard University)
Niko Naumann (University of Regensburg)
Behrang Noohi (FSU and MPI)
Charles Rezk (University of Illinois at Urbana-Champaign)
Markus Spitzweck (University of Goettingen)
Bertrand Toën (CNRS - Université Paul Sabatier)
Michel Vaquié (Universite Toulouse 3)
Angelo Vistoli (Universita di Bologna)
Chenchang Zhu (Fourier Institute)

Of note during the week of May 14-17
Distinguished Lecture Series
MICHAEL HOPKINS (Harvard)
May 14, 4:30 pm Classical and quantum invariants of manifolds
May 15, 4:30 pm Homotopy invariance of string topology
May 17, 4:30 pm The topological WZW space of conformal blocks

SCHEDULE:

Monday, May 14 Speaker Abstracts
9:30 - 10:30 Jacob Lurie
Higher Equivariance and Loop Group Representations
10:30 - 11:00 Coffee
11:00 - 12:00 Max Lieblich
Compact moduli of projective bundles
12:00 - 2:30 Lunch
2:30 - 3:30 Chenchang Zhu
Lie theory of Lie algebroids via higher structures in differentiable geometry
3:30 - 4:30 Coffee
Tuesday, May 15 Speaker Abstracts
9:30 - 10:30 Behrang Noohi
Fulton-MacPherson bivariant theories and string topology for stacks
10:30 - 11:00 Coffee
11:00 - 12:00 Clark Barwick
Differential Calculus in Spectral Algebraic Geometry
12:00 - 2:30 Lunch
2:30 - 3:30 Matt Ando
P-adic modular forms and the string orientation of Topological Modular Forms
3:30 - 4:30 Coffee
Wednesday, May 16 Speaker Abstracts
9:30 - 10:30 Charles Rezk
Morava E-theory of commutative S-algebras and the Frobenius congruence
10:30 - 11:00 Coffee
11:00 - 12:00 Angelo Vistoli
Essential dimension and algebraic stacks
Free afternoon
Thursday, May 17 Speaker Abstracts
9:30 - 10:30 Wendy Lowen
Deformations of ringed spaces as algebroid prestacks
10:30 - 11:00 Coffee
11:00 - 12:00 Michel Vaquié
Characterization of algebraic spaces by their derived category
12:00 - 2:30 Lunch
2:30 - 3:30 Markus Spitzweck
Integral derived fundamental groups for Tate motives
3:30 - 4:30 Coffee
Friday, May 18 Speaker Abstracts
9:30 - 10:30 Mark Behrens
Topological Automorphic Forms
10:30 - 11:00 Coffee
11:00 - 12:00 Bertrand Toën
Homotopical finiteness of smooth and proper dg-algebras
12:00 - 2:30 Lunch
2:30 - 3:30 Niko Naumann
Arithmetically defined dense subgroups of Morava stabilizer groups

Back to Top