SCIENTIFIC PROGRAMS AND ACTIVITIES

April 17, 2014

Canadian Number Theory Association VIII Meeting
June 20-25, 2004, Toronto

to be held at the University of Toronto

SCHEDULE

All the plenary talks will be held in the Earth Sciences auditorium (room 1050) - enter off 5 Bancroft. (Map)
Registration and the main information booth will be located in the foyer of the Earth Sciences auditorium.
Rooms for Special Session talks are indicated. Directions to the different venues are available here.

Click date below to obtain daily schedule
Sunday, June 20
Monday, June 21
Tuesday, June 22
Wednesday, June 23
Thursday, June 24
Friday, June 25

Sunday, June 20, 2004
8:00 - 8:50 Registration (with Coffee and Refreshments)
8:50 - 9:00 Welcome and opening remarks
9:00 - 9:45 Plenary lecture - ES1050
Wolfgang Schmidt
(Colorado)
Diophantine approximation by algebraic hypersurfaces
9:50 - 10:20 Coffee Break
Special session lectures (concurrent) Diophantine Analysis Session - top
Chair: Cam Stewart

Arithmetic Geometry Session - bottom
Chair: Ravi Ramakrishna

10:20 - 10:45 Gael Remond (Grenoble) - ES1050
Beyond rational points
Jordan Ellenberg (Princeton) - KP108
Counting number fields of bounded discriminant
10:50 - 11:05 Coffee Break
11:05 - 11:30 Jeff Thunder (Northern Illinois) - ES1050
Siegel's Lemma and Hermite's Constant for Function Fields
David Savitt (McGill) - KP108
A conjecture of Conrad, Diamond, and Taylor
11:35 - 11:50 Coffee Break
11:50 - 12:15 Gary Walsh (Ottawa) - ES1050
Diophantine applications of Bennett's abc theorem
Imin Chen (SFU) - KP108
Diophantine equations associated to modular curves of small level
12:20 - 2:00 Break for lunch
2:00 - 2:45 Plenary lecture - ES1050
Henryk Iwaniec (Rutgers)
Asymptotic Large Sieve
2:50 - 3:05 Break
3:05 - 3:30 Jan-Hendrik Evertse (Universiteit Leiden) - ES1050
Linear equations with unknowns from a multiplicative group of finite rank whose solutions lie in a few subspaces
TBA
3:35 - 4:05 Afternoon Tea Break
4:05 - 6:00

Contributed talks (click link for schedule)

6:15 - 8:00 Reception at The Fields Institute
Monday, June 21, 2004
8:15 - 9:00 Coffee and Refreshments
9:00 - 9:45 Plenary lecture - ES1050
D.R. Heath-Brown
(Oxford)
Counting Rational Points on Algebraic Varieties
9:50 - 10:20 Coffee Break
Special session lectures (concurrent) Arithmetic Geometry Session - top
Chair: Ravi Ramakrishna

Analytic Number Theory Session - bottom
Chair: John Friedlander

10:20 - 10:45 Armand Brumer (Fordham) - KP108
Semistable abelian varieties of prime power conductor
Hugh Montgomery (Michigan) - BA1160
A multiplicative miscellany
10:50 - 11:05 Coffee Break
11:05 - 11:30 Tom Weston (Amherst College) - KP108
Selmer groups of Galois deformations
K. Soundararajan (Michigan) - BA1160
Extreme values of L-functions at the central point
11:35 - 11:50 Coffee Break
11:50 - 12:15 Laurent Berger (Harvard) - KP108
On the reduction modulo p of crystalline representations
Ram Murty (Queen's) - BA1160
Sieve Methods in Combinatorics
12:20 - 2:00 Break for lunch
2:00 - 2:45 Plenary lecture - ES1050
Hans-Peter Schlickewei (Marburg)
Applications of the Subspace Theorem
2:50 - 3:05 Break
3:05 - 3:30 Kiran Kedlaya (MIT) - KP108
Solving p-adic differential equations on two-dimensional bases
Dan Goldston (San Jose State) - ES1050
Small Gaps Between Primes
3:35 - 4:05 Afternoon Tea Break
4:05 - 6:00

Contributed talks (click link for schedule)

Tuesday, June 22, 2004
8:15 - 9:00 Coffee and Refreshments
9:00 - 9:45 Plenary lecture - ES1050
Yuri V. Nesterenko
(Moscow)
Theta-functions and transcendence
9:50 - 10:20 Coffee Break
Special session lectures (concurrent) Algebraic Number Theory Session -top
Chair: Al Weiss

Diophantine Analysis Session -bottom
Chair: Cam Stewart

10:20 - 10:45 Cornelius Greither (Munich) - KP108
A conjecture concerning minus parts in the spirit of Gross
Damien Roy (Ottawa) - ES1050
On a class of numbers
10:50 - 11:05 Coffee Break
11:05 - 11:30 Jonathan Sands (Vermont) - KP108
Popescu's Conjecture and Multi-Quadratic Extensions of Number Fields
Kalman Gyory (Debrecen) - ES1050
Polynomials and binary forms with given discriminant
11:35 - 11:50 Coffee Break
11:50 - 12:15 Jurgen Ritter (Augsburg) - KP108
Toward equivariant Iwasawa theory
Yann Bugeaud (Louis Pasteur, Strasbourg) - ES1050
Fibonacci powers are 1, 8, and 144, only
12:20 - 2:00 Break for lunch
2:00 - 2:45 Plenary lecture - ES1050
René Schoof (Rome)
Abelian varieties over Q with good reduction outside 11 and and semistable reduction at 11.
2:50 - 3:05 Break
3:05 - 3:30 George Pappas (Michigan State) - KP108
The Steinitz class of weight 2 cusp forms
Umberto Zannier (Udine) - ES1050
On the continued fractions for the powers of a given number
3:35 - 4:05 Afternoon Tea Break
4:05 - 6:00

Contributed talks (click link for schedule)

6:15 - 7:15 Public Lecture - to be held at Adel Sedra Auditorium, Bahen Centre for Information Technology (map) BA1160
Hendrik Lenstra (Leiden)
Escher and the Droste Effect
Wednesday, June 23, 2004
8:15 - 9:00 Coffee and Refreshments
9:00 - 9:45 Plenary lecture - ES1050
Matthias Flach
(Caltech)
A geometric example of non-abelian Iwasawa theory
9:50 - 10:20 Coffee Break
10:20 - 11:05
Plenary Lecture - ES1050
Vinayak Vatsal (UBC)
Mazur's conjecture over totally real fields
11:10 - 11:25 Coffee Break
11:25 - 11:30 Paulo Ribenboim (Queen's) - ES1050
Ribenboim Prize Introduction
11:30 - 12:20 Ribenboim Prize Lecture - ES1050
Mike Bennett (UBC)
Diophantine equations after Wiles
12:20 Lunch, free afternoon
Thursday, June 24, 2004
8:15 - 9:00 Coffee and Refreshments
9:00 - 9:45 Plenary lecture - ES1050
Ralph Greenberg (Washington)
p-Adic Artin L-functions
9:50 - 10:20 Coffee Break
Special session lectures (concurrent) Analytic Number Theory Session - top
Chair: John Friedlander

Computational Number Theory Session - bottom
Chair: Hugh Williams

10:20 - 10:45 Kevin Ford (UIUC) - WI1016
The distribution of integers with a divisor in a given interval
Daniel Bernstein (UIC) - KP108
Doubly focused enumeration in two dimensions
10:50 - 11:05 Coffee Break
11:05 - 11:30 Trevor Wooley (Michigan) - WI1016
TBA
Andrew Bremner (Arizona State) - KP108
On squares in Lucas sequences
11:35 - 11:50 Coffee Break
11:50 - 12:15 Greg Martin (UBC) - WI1016
Inequities in the Shanks-Renyi Prime Number Race
Nils Bruin (SFU) - KP108
Bounding Mordell-Weil ranks using Visualisation
12:20 - 2:00 Break for lunch
2:00 - 2:45 Plenary lecture - ES1050
Enrico Bombieri (IAS)
Zeros of Epstein zeta functions off the critical line. A survey.
2:50 - 3:05 Break
3:05 - 3:30 Carl Pomerance (Dartmouth) - ES1050
Error estimates for the Davenport-Heilbronn theorems
David Boyd (UBC) - KP108
Computing A-polynomials using Puiseux expansions
3:35 - 3:55 Afternoon Tea Break
3:55 - 5:00 Contributed talks (click link for schedule)
5:10 - 5:55

Plenary Lecture - ES1050
Ben Green (PIMS, UBC)
Arithmetic progressions of primes

6:15 - 7:30 Reception at the Fields Institute
Friday, June 25, 2004
8:15 - 9:00 Coffee and Refreshments
9:00 - 9:45 Plenary lecture - ES1050
Andrew Granville
(Montreal)
Large character sums: How big and where?
9:50 - 10:20 Coffee Break
Special session lectures (concurrent) Algebraic Number Theory Session - top
Chair: Al Weiss

Computational Number Theory Session - bottom
Chair: Hugh Williams

10:20 - 10:45 B. Conrad (Michigan) - ES1050
Root numbers and ranks over global function fields
Karl Dilcher (Dalhousie) - KP108
Parametric solutions of the Diophantine equation $x^3 + D*y^3 = 1$
10:50 - 11:05 Coffee Break
11:05 - 11:30 Hershy Kisilevsky (Concordia) - ES1050
Dirichlet Twists of Elliptic L-Functions
Bjorn Poonen (Berkeley) - KP108
x^2 + y^3 = z^7
11:35 - 11:50 Coffee Break
11:50 - 12:15 C. Popescu (UCSD) - ES1050
1-Motives, Tate Sequences and L-functions
Renate Scheidler (Calgary) - KP108
Construction of Hyperelliptic Function Fields of High Three Rank
12:20 - 2:00 Break for lunch
2:00 - 2:45 Plenary lecture - ES1050
Hendrik Lenstra (Leiden)
New algorithms for finite fields
2:50 - 3:05 Break
3:05 - 3:30 Kumar Murty (Toronto) - ES1050
Bounded generation of SL(n)
Edlyn Teske (Waterloo) - KP108
Point counting on Picard curves in large characteristic
3:35 - 4:05 Afternoon Tea Break

back to top

Schedule of contributed talks

Back to CNTA8 main page