SCIENTIFIC PROGRAMS AND ACTIVITIES

April 19, 2014

Workshop on Categorical Structures for Descent and Galois Theory, Hopf Algebras and Semiabelian Categories

September 23-28, 2002

SCHEDULE
Monday September 23
8:00-8:45 Registration (with Continental Breakfast)
8:45-9:00 Opening
9:00- 9:50
Andy Magid, University of Oklahoma
9:50-10:20 Coffee Break
10:20-11:10 Marta Bunge, McGill University
11:15-11:40 Marino Gran, Université du Littoral
11:50-12:40 Manuela Sobral, Universidade de Coimbra
12:40-2:10 Lunch
2:10- 3:00 F. W. Lawvere, State University of New York at Buffalo
3:00 -3:30 Afternoon Tea
3:30- 3:55 Maria Manuel Clementino, University of Coimbra
4:00- 4:25 Dirk Hofmann, University of Aveiro
4:30- 4:55 Pedro Resende, IST, Lisbon
5:00 - 5:25 Karl-Georg Schlesinger, Erwin-Schroedinger Institute
Tuesday September 24
8:30-9:00 Continental Breakfast
9:00- 9:50
Ross Street, Macquarie University
9:50-10:20 Coffee Break
10:20-11:10 Peter Schauenburg, University of Munich
11:15-11:40 Shigeru Yamagami, Ibaraki University
11:50-12:40 Stefaan Caenepeel, Vrije University of Brussels
12:40-2:10 Lunch
2:10- 3:00 Mitsuhiro Takeuchi, University of Tsukuba Sakura-Mura
3:00 -3:30 Afternoon Tea Break
3:30- 3:55 Akira Masuoka, University of Tsukuba
4:00- 4:25 Masoud Khalkhali, University of Western Ontario
4:30- 4:55 B. Rangipour, University of Western Ontario
5:00 - 5:25 Mihai Staic, Suny at Buffalo
Wednesday September 25
8:30-9:00 Continental Breakfast
9:00- 9:50
Michael Barr, McGill University
9:50-10:20 Coffee Break
10:20-11:10 Dominique Bourn, Université du Littoral
11:15-11:40 Jonathan D.H. Smith, Iowa State University
11:50-12:40 Francis Borceux, Université Catholique de Louvain
12:40-12:50 Group Photo
1:00-11:00 Niagara Falls
Thursday September 26
8:30-9:00 Continental Breakfast
9:00- 9:50
Aurelio Carboni, University of Insubria
9:50-10:20 Coffee Break
10:20-11:10 M. Makkai, McGill University
11:15-11:40 Dieter Pumpluen, Fernuniversitaet Hagen, Germany
11:45-12:10 Lurdes Sousa, ESTV-IPV
12:15-12:40 Luca Mauri, Universitaet Duisburg
12:40-2:10 Lunch
2:10- 3:00 Enrico Vitale, Université Catholique de Louvain
3:00 -3:30 Afternoon Tea Break
3:30- 3:55 Stephen Lack, University of Sydney
4:00- 4:25 Joao Xarez, University of Aveiro
4:30- 4:55 Ana Helena Roque, University of Aveiro
5:00 - 5:25

Bachuki Mesablishvili, Université Catholique Louvain-La-Neuve

7:00 - 7:30 Reception at University of Toronto Faculty Club
7:30 - 10:00 Banquet
Friday September 27
8:30-9:00 Continental Breakfast
9:00- 9:50
Ronnie Brown, University of Wales
9:50-10:20 Coffee Break
10:20-11:10 Myles Tierney, Rutgers University
11:15-11:40 Michael Mueger, University of Amsterdam
11:50-12:40 Johannes Huebschmann, Université de Lille
12:40-2:10 Lunch
2:10 - 2:35 S. Lack, University of Sydney
2:40 - 3:00 G. Lukacs, York University
3:00 -3:30 Afternoon Tea Break
3:30- 3:55 Claudio Hermida, IST, Lisbon
4:00- 4:25 N. Martins-Ferreira, Polytechnic Institute of Leiria
4:30- 4:55 L Gaunce Lewis, Syracuse University
5:00 - 5:25 Mark Weber, University of Ottawa
Saturday September 28
8:30-9:00 Continental Breakfast
9:00- 9:50
Robert Paré, Dalhousie University
9:50-10:20 Coffee Break
10:20-11:10 Peter Freyd, University of Pennsylvania
11:15-11:40 Hans-E. Porst, University of Bremen
11:50-12:40 André Joyal, UQAM