THEMATIC PROGRAMS

November 26, 2014

Automorphic Forms Program

Workshop on Shimura varieties and related topics
March 4-8, 2003

Organizers: T. Haines (Maryland) and G. Pappas (Michigan State)

TENTATIVE SCHEDULE
Tuesday March 4
9:00 - 9:30 REGISTRATION WITH COFFEE AND CONTINENTAL BREAKFAST
9:30 - 10:30

James Arthur, University of Toronto
On the universal groups in automorphic forms and algebraic geometry

10:30 - 10:45 COFFEE BREAK
10:45 - 11:45 Uwe Weselmann, Universitaet Heidelberg
A twisted topological trace formula and liftings of automorphic representations
11:45 - 2:00 LUNCH
2:00 - 3:00 Gerard Laumon, Universite de Paris-Sud (Orsay)
On the fundamental lemma for unitary groups
3:00 - 3:30 AFTERNOON TEA
3:30 - 4:30 Ron Livne, The Hebrew University of Jerusalem
Local points and parity of jacobians
Wednesday March 5
9:00 - 9:30 COFFEE AND CONTINENTAL BREAKFAST
9:30 - 10:30

Eyal Goren, McGill University
Local models and displays

10:30 - 10:45 COFFEE BREAK
10:45 - 11:45 Ching-Li Chai, University of Pennsylvania
The Hecke orbit problem: Hecke symmetries and Oort foliation
11:45 - 2:00 LUNCH
2:00 - 3:00 Torsten Wedhorn, Universitaet Koeln
A generalization of the Ekedahl-Oort stratification
3:00 - 3:30 AFTERNOON TEA
3:30 - 4:30 Chai-Fu Yu, National Tsing-Hua University
Fine structures and Hecke orbit problems of Hilbert-Blumenthal varieties
4:30 - 6:30 RECEPTION
Thursday March 6
9:00 - 9:30 COFFEE AND CONTINENTAL BREAKFAST
9:30 - 10:30 Haruzo Hida, UCLA
Automorphism Groups of Shimura Varieties mod $p$
10:30 - 10:45 COFFEE BREAK
10:45 - 11:45 Don Blasius,UCLA
Weight-monodromy conjecture for some simple Shimura varieties
12:00 - 1:00 Tetsushi Ito, Max-Planck Institut (Bonn)
Weight-monodromy conjecture for p-adically uniformized varieties
1:00 - 5:00 FREE AFTERNOON
Friday March 7
9:00 - 9:30 COFFEE AND CONTINENTAL BREAKFAST
9:30 - 10:30

Michael Rapoport, Universitaet Koeln
An update on affine Deligue-Luszlig varieties

10:30 - 10:45 COFFEE BREAK
10:45 - 11:45 Tonghai Yang, University of Wisconsin
Doubling integral and a variant of the Gross-Zagier formula
11:45 - 2:00 LUNCH
2:00 - 3:00 Jens Funke, Fields Institute
(Singular) theta lifts and the construction of Green currents and differential characters for cycles in locally symmetric spaces of orthogonal and unitary type
3:00 - 3:30 AFTERNOON TEA
3:30 - 4:30 Ulrich Goertz, Universitaet Koeln
The Jordan-Hoelder series of nearby cycle sheaves on some Shimura varieties and affine flag varieties
Saturday March 8
9:00 - 9:30 COFFEE AND CONTINENTAL BREAKFAST
9:30 - 10:30

Jeremy Teitelbaum, University of Illinois (Chicago)
P-adic analytic representation theory and inklings of a p-adic analytic Langlands correspondenc

10:30 - 10:45 COFFEE BREAK
10:45 - 11:45 Elena Mantovan, Berkeley
On certain unitary group Shimura varieties
11:45 - 2:00 LUNCH
2:00 - 3:00 Laurent Fargues, Universite de Paris VII (Jussieu)
Boundary cohomology of Lubin-Tate spaces
3:00 - 3:30 AFTERNOON TEA
3:30 - 4:30 Sascha Orlik, Universitaet Leipzig
The cohomology of period domains
Return to Workshop Page