THEMATIC PROGRAMS

November 28, 2014

Numerical and Computational Challenges in Science and Engineering

Workshop on Computational Challanges in Dynamical Systems
December 3- December 7, 2001
The Fields Institute, Second Floor

Organizers: Klaus Böhmer (Marburg), Eusebius Doedel (Concordia),
John Guckenheimer (Cornell), Herb Keller (Caltech), Bill Langford (Guelph)

TENTATIVE SCHEDULE
Monday December 3
ODE's with structure and long-time integrators
8:30-9:00 REGISTRATION
9:00-9:10 OPENING REMARKS
9:10-10:00 Uri M. Ascher, Univerity of British Columbia
On advantages and limitations of structure preserving difference schemes for differential equations
10:00-10:30

COFFEE BREAK

10:30-11:00 John Guckenheimer, Cornell University
The forced van der Pol equation revisited (slides of talk)
11:00-11:30 Emily Stone, Utah State University
Nonlinear models of dynamics in drilling

11:30-12:00 Arieh Iserles, University of Cambridge
Computational and dynamical aspects of double-bracket flows
12:00-1:30 LUNCH BREAK
1:30-2:00 Eusebius Doedel, Concordia University
Continuation of periodic solutions in conservative systems with application to the figure-8 orbit of Montgomery, Chenciner and Simo
2:00-2:30

Randy Paffenroth, Caltech
AUTO2000 and continuation of periodic orbits around Lagrange points

2:30-3:00 Angel Jorba, University of Barcelona
Models for the dynamics of the Trojan asteroids

3:00-3:30 AFTERNOON TEA
3:30-4:00 Jorge Galan, University of Sevilla
Bifurcations of relative equilibria and continuation of tori in Hamiltonian systems with symmetries
4:00-4:30 Dan Offin, Queens University
Instability of symmetric minimizing orbits for Hamiltonian systems
4:30-5:00 Karin Gatermann, Berlin and ORCCA, London
Symbolic computations for chemical reaction systems
5:00-6:30 RECEPTION
Tuesday December 4
Manifolds, homoclinics and stochastics
9:00 - 9:30 Michael E. Henderson, TJ Watson Research Center
Multiple parameter continuation/computing implicitly defined manifolds
9:30-10:00 Hinke Osinga, University of Bristol
Computation and visualisation of two-dimensional global manifolds
10:00-10:30 COFFEE BREAK
10:30-11:00 Bernd Krauskopf, University of Bristol
Computing unstable manifolds in delay differential equations
11:00-11:30 Dirk Roose, K.U. Leuven
Computing periodic solutions and homoclinic orbits of delay differential equations using DDE-BIFTOOL
11:30-12:00 Sue Ann Campbell, University of Waterloo
Computing higher order terms for centre manifolds for delay equations

12:00-1:30 LUNCH BREAK
1:30-2:00 Willy Govaerts, University of Gent
Bursting, homoclinics, period doublings and blue sky catastrophes in neural models
2:00-2:30 Andre Longtin, University of Ottawa
The challenges of memory effects in neurodynamical systems

2:30-3:00 Oliver Junge, University of Paderborn
A rigorous computer assisted analysis of the global dynamics of an infinite dimensional map
3:00-3:30 AFTERNOON TEA
3:30-4:00
4:00-4:30 Rachel Kuske, University of Minnesota
Isolating the stochastic dynamics in models sensitive to noise

4:30-5:00 N. Sri Namachchivaya, University of Illinois at Urbana-Champaign
Nonstandard reduction of noisy mechanical systems
Wednesday December 5
Large-scale systems: PDE, Galerkin and control
9:00 - 9:30 James Yorke, University of Maryland
Ensemble weather forecasting: when good forecasts go bad

9:30-10:00 Edriss S. Titi, University of California
Postprocessing galerkin methods
10:00-10:30 COFFEE BREAK
10:30-11:30 Yannis G. Kevrekidis, Princeton University
``Coarse" integration/bifurcation analysis via microscopic simulators: micro-galerkin methods
11:30-12:00 Kurt Lust, K.U. Leuven
Bifurcation analysis of large-scale systems via timesteppers.

12:00-1:30 LUNCH BREAK
1:30-2:00

Herb Keller, Caltech / UCSD
Preserving stability of steady states of dynamical systems upon discretization and a cure for instability

2:00-2:30

Klaus Böhmer, Philipps-University of Marburg, Germany
Numerics for bifurcation and dynamics in partial differential equations

2:30-3:00 Donald Estep, Colorado State University
Preservation of invariant rectangles under discretization
3:00-3:30 AFTERNOON TEA
3:30-4:00 Samuel S.P. Shen, University of Alberta
Forced evolution equations as asymmetric dynamical systems: bifurcation, stability, and collision of uniform solutions
4:00-4:30

Herb Kunze, University of Guelph
Using the Banach fixed point theorem to solve inverse problems in differential and integral equations

4:30-5:00 Kirsten Morris, University of Waterloo
Controller design for infinite-dimensional systems

Thursday December 6
Fluids, waves and eigenvalves
9:00 - 10:00 Walter Craig, McMaster University
Traveling surface water waves
10:00-10:30 COFFEE BREAK
10:30-11:00 John Stockie, University of New Brunswick
Parametric resonance in immersed boundaries
11:00-11:30 Gregory Lewis, The Fields Institute
The numerical approximation of the normal form coefficients for a double Hopf bifurcation

11:30-12:00 Dwight Barkley, University of Warwick
Dynamics in the cylinder's wake

12:00-1:30 LUNCH BREAK
1:30-2:00 Andy Salinger, Sandia National Labs
Stability analysis algorithms for large-scale applications
2:00-2:30 Bjorn Sandstede, The Ohio State University
On the numerical computation of PDE spectra of travelling waves
2:30-3:00 Erik S. Van Vleck, Colorado School of Mines
Computation of spectral intervals for nonautonomous linear differential equations

3:00-3:30 AFTERNOON TEA
3:30-4:00 Andrew Stuart, University of Warwick
Particles in a random velocity field
4:00-4:30 Tony Humphries, University of Sussex
Travelling waves (TWs) in lattice differential equations (LDEs)
4:30-5:00 Israel Ncube, York University
Change of criticality of Hopf bifurcation for a multiple-delayed system of identical neurons: Some computational challenges

Friday December 7
ODE normal forms, symmetry and chaos

9:00 - 9:30

Martin Golubitsky, University of Houston
Coupled oscillators and symmetry

9:30-10:00 Eric Kostelich, Arizona State University
Chaotic data analysis: Is it really any good?
10:00-10:30 COFFEE BREAK
10:30-11:00 Jim Murdock, Iowa State University
Finding preserved geometrical structures in dynamical systems via normal forms
11:00-11:30 Tim Sauer, George Mason University
Shadowing breakdown and large simulation errors
11:30-12:00 Mitrajit Dutta, University of New Hampshire
Robust route to unshadowability in physical systems
12:00-1:30 LUNCH BREAK
1:30-2:00 W. Yao, University of Western Ontario
Competitive modes and their applications
2:00-2:30 Yuan Yuan, University of Western Ontario
A review of the computation of the simplest normal forms
Return to Workshop Page