World Congress in Probability and Statistics

July 11-15, 2016
hosted by the Fields Institute, Toronto




 

Contact Us:

azuberi@fields.utoronto.ca

Please include the following subject heading in the email:
"World Congress: brief description of email"

 

www.fields.utoronto.ca

 

Main Venue MS 2158 Auditorium, 1 King's College Circle (map)

Program to be announced early 2016.

 

Program:

The schedule can be viewed on this link.

 

Special lectures:

Wald Lectures: Sara van de Geer (ETH Zürich)

Rietz Lecture: Bin Yu (UCB)

Doob Lecture: Scott Sheffield (MIT)

Schramm Lecture: Ofer Zeitouni (Weizmann)

Laplace Lecture: Byeong Park (Seoul National Univ.)

Bernoulli Lecture: Valerie Isham (Univ. College London)

Kolmogorov Lecture: Ruth Williams (UCSD)

Levy Lecture: Servet Martinez (Universidad de Chile)

Tukey Lecture : David Brillinger (UCB)

Ethel Newbold Prize Lecture: Judith Rousseau (Paris Dauphine)

Plenary Lecture: Martin Hairer (Warwick)

IMS Medallion Lectures:

Frank den Hollander (Leiden)

Vanessa Didelez (Bristol)

Christina Goldschmidt (Oxford)

Arnaud Doucet (Oxford)

Pierre del Moral (UNSW)

 

Invited Sessions:

SPDE's and the work of Martin Hairer

Organiser: Ivan Corwin (Columbia)

Confirmed speakers:
Jeremy Quastel (Toronto)
Hao Shen (Columbia)
Jonathan Mattingly (Duke)

 

Integrable models in statistical physics

Organiser: Béatrice de Tiliere (Paris Est-Créteil)

Confirmed speakers:
Cedric Boutillier (University Pierre et Marie Curie, Paris 6)
Adrien Kassel (ETH Zürich)
Maurice Duits (KTH)


Random growth models

Organiser: Lionel Levine (Cornell)

Confirmed speakers:

Amanda Turner (Lancaster)
Alexander Holroyd (Microsoft Research)
James Martin (Oxford)


Spin Glasses

Organiser: Dmitry Panchenko (Toronto)

Confirmed speakers:
David Belius (University of Zurich)

Wei-Kuo Chen (University of Minnesota)
Eliran Subag (Weizmann Institute)


Random media

Organiser: Jean-Christophe Mourrat (ENS Lyon)

Confirmed speakers:
Scott Armstrong (Paris-Dauphine)
Alexander Fribergh (Montréal)
Allan Sly (UC Berkeley)


Random matrices

Organiser: Sandrine Péché (Paris-Diderot)
Confirmed speakers:
Adrien Hardy (University of Lille)
Antti Knowles (ETH Zürich)
Sean O'Rourke (Univ. Colorado)


Random planar maps

Organiser: Nicolas Curien (Paris-Sud)

Confirmed speakers:
Louigi Addario-Berry (McGill)
Jérémie Bettinelli (CNRS, école Polytechnique)
Gourab Ray (Cambridge)

 

Conformally invariant processes

Organiser: Scott Sheffield (MIT)

Confirmed speakers:
Greg Lawler (Chicago)
Dapeng Zhan (Michigan State)
Ilia Binder (Toronto)


Random walks on graphs

Organiser: Asaf Nachmias (Tel Aviv)

Confirmed speakers:
Jian Ding (University of Chicago)
Ori Gurel-Gurevich (Hebrew University)
Gidi Amir (Bar-Ilan University)


Interacting particle systems and their scaling limits

Organiser: Siva Athreya (Indian Statistica Institute, Bangalore)

Confirmed speakers:
Shankar Bhamidi (University of North Carolina)
Jan Swart UTIA (Institute of Information Theory and Automation of the ASCR)
Vlada Limic (Paris-Sud)


Limit Theorems and the Malliavin calculus

Organiser: Mark Podolskij (Aarhus)

Confirmed speakers:
David Nualart (Univ. of Kansas)
Gesine Reinert (Oxford)
Christoph Thaehle (Ruhr-Universität Bochum)


Stein's method

Organiser: Ivan Nourdin (Nancy)

Confirmed speakers:
Louis Chen (National University of Singapore)
Larry Goldstein (University of Southern California)
Giovanni Peccati (University of Luxembourg)


Rough paths

Organiser: Dan Crisan (Imperial College)

Confirmed Speakers:
Terry Lyons (Oxford)
Martin Hairer (Warwick)
Horatio Boedihardjo (Reading)


Scaling limits of stochastic networks

Organiser: Kavita Ramanan (Brown)

Confirmed speakers:
Amber Puha (California State University, San Marcos)
Reza Aghajani (Brown University)
Rami Atar (Technion)


Statistics of random processes

Organiser: Masayuki Uchida (Osaka)

Confirmed speakers:
Nakahiro Yoshida (Tokyo)
Ioane Muni Toke (CentraleSupelec)
Hiroki Masuda (Kyushu)


Stochastic models of evolution

Organiser: Amandine Véber (école Polytechnique)


Confirmed speakers:
Adrian Gonzalez Casanova (WIAS)
Peter Pfaffelhuber (Freiburg)
Emmanuel Schertzer (UPMC)



Stochastic models of cancer

Organizer: Jasmine Foo (Minnesota)

Confirmed speakers:
Natalia Komarova (UC Irvine)
Anton Bovier (Bonn)
Kevin Lederkevin (Minnesota)


Mathematical systems biology

Organiser: Peter Pfaffelhuber (Freiburg)

Confirmed speakers:
Ankit Gupta (ETH Zürich)
Lea Popovic (Concordia University)
Carsten Wiuf (University of Copenhagen)


BSDEs and their applications in finance

Organiser: Shige Peng (Shandong University)

Confirmed speakers:
Mingshang Hu (Shandong University)
Yongsheng Song (Chinese Academy of Sciences, Beijing)
Emmanuel Gobet (École Polytechnique)


Biomedical applications

Organiser: Erik Matsen (Fred Hutchinson Cancer Research Center, Seattle)
Confirmed speakers:

Caroline Colijn (Imperial College)
Sriram Sankararaman (Harvard Medical School)
Xiang Zhou (Michigan)


Random matrix theory and statistics


Organiser: Vladimir Koltchinskii (Georgia Institute of Technology)

Confirmed speakers:
Ramon van Handel (Princeton)
Vladimir Koltschinskii (Georgia Institute of Technology)
Alexander Litvak (University of Alberta)


Graphical models and totally positive distributions


Organiser: Helene Massam (York)

Confirmed speakers:
Yosef Rinott (Hebrew University, and LUISS Rome)
Steffen Lauritzen (Copenhagen)
Caroline Uhler (IST Austria)


Compressed sensing

Organiser: Andrea Montanari (Stanford)

Confirmed speakers:
Mohsen Bayati (Stanford)
Yuxin Chen (Stanford)
Samet Oymak (UC Berkeley)


Computational versus statistical complexity in high-dimensional problems

Organiser: Philippe Rigollet (MIT)

Confirmed speakers:
Guy Bresler (MIT)
John Lafferty (University of Chicago)
Sasha Rakhlin (University of Pennsylvania)


Aggregation of estimators

Organiser: Alexander Goldenshluger (Haifa)

Confirmed speakers:
Sasha Rakhlin (Wharton School, University of Pennsylvania)
Guillaume Lecue (école Polytechnique, Paris)
Oleg Lepski (Université Aix-Marseille)


Community detection in random graphs

Organiser: Nicolas Verzelen (INRA)

Confirmed speakers:
Colin Sandon (Princeton)
Marc Lelarge (école Normale Supérieur,)
Chao Gao (Yale)


Statistics and networks

Organiser: Sofia Olhede (University College, London)


Confirmed speakers:
Steffen L. Lauritzen (Copenhagen)
Malwina Luczak (Queen Mary, London)
Rick Durrett (Duke)


Selective inference

Organiser: Ryan Tibshirani (Carnegie Mellon)


Confirmed speakers:
Andreas Buja (Wharton)
Jonathan Taylor (Stanford)
Larry Wasserman (Carnegie Mellon)



Inference for high-dimensional covariance structures

Organiser: Tony Cai (Wharton School)


Confirmed speakers:
Cun-Hui Zhang (Rutgers)
Anru Zhang (Wisconsin-Madison)
Zhou Fan
(Stanford)



Object Oriented Data Analysis: Persistent Homology Representations

Organiser: Steve Marron (UNC Chapel Hill)

Confirmed speakers:
Peter Bubenick (University of Florida)
Paul Bendich (Duke)
Giseon Heo (Alberta)


High-dimensional econometrics

Organiser:Alexendre Belloni (Duke)

Confirmed speakers:
Stephane Bonhomme (Chicago)
Christian B. Hansen (Chicago)
Alexandre Belloni (Duke)


Model selection in non-standard high dimensional models

Organiser: Flori Bunea (Cornell)

Confirmed speakers:
Marloes Maathuis (ETH Zürich)
Marten Wegkamp (Cornell University)
Alexander Tsybakov (CREST and Paris VI)


Online algorithms in machine learning

Organiser: Alexander Rakhlin (Univ. of Pennsylvania)

Confirmed speakers:
Peter Bartlett (UC Berkeley)
Yuval Peres (Microsoft Research)
Karthik Sridharan (Cornell University)


Frequentist properties of Bayesian nonparametric or high dimensional models

Organiser: Aad van der Vaart (Leiden)

Confirmed speakers:
Subhashis Ghoshal (North Carolina State University)
Richard Nickl (Cambridge)
Botond Szabo (Leiden)


Analysis of next generation sequencing data for biomedicine

Organiser: Grace S. Shieh (Academia Sinica)

Confirmed speakers:
Robert Yuan (Academia Sinica)
Wen-Ping Hsieh (National Tsing-Hua University)
Wendy Lou (Toronto)


Statistical computing and complex data

Organiser: Jie Peng (UC Davis)

Confirmed speakers:
John Aston (Cambridge)
Pierre E. Jacob (Harvard)
James Sharpnack (University of California, Davis)


Privacy and Statistics

Organiser: Cynthia Dwork (Microsoft Research)

Confirmed speakers:
Toniann Pitassi (Toronto)
Weijie Su (Stanford University)
Thomas Steinke (Harvard University)


Models and inference for big data

Organiser: Nancy Reid (Toronto)

Confirmed speakers:

Po-Ling Loh (The Wharton School, University of Pennsylvania)
Genevera Allen (Rice University)
Roger Grosse (University of Toronto)

A celebration of the work of Peter Hall

Organiser: Aurore Delaigle (Melbourne)

Confirmed speakers:
Jiashun Jin (Carnegie Mellon)
Byeong Park (Seoul National Univ.)
Ming-Yen Cheng (National Taiwan University)

Journal Papers

Confirmed speakers:
SPA paper: Yizao Wang (University of Cincinnati)
Bernoulli paper: Matthias Trabs (Paris-Dauphine/ Hamburg)

 

Contributed Sessions:

Chemical reaction networks

Organizer: Amber Puha (California State University, San Marcos)
Confirmed speakers:
Hye-Won Kang (University of Maryland, Baltimore County)
Tom Kurtz (University of Wisconsin)
Daniele Cappelletti (University of Copenhagen)

Analysis and control of stochastic network models

Organizer: Amber Puha (California State University, San Marcos)
Confirmed speakers:
David Lipshutz (Brown)
Kavita Ramanan (Brown)
Amarjit Budhiraja (University of North Carolina at Chapel Hill)

Functional data analysis

Organizer: Victor Panaretos (EPFL)
Confirmed speakers:
Victor Panaretos (EPFL)
Aurore Delaigle (University of Melbourne)
Fang Yao (University of Toronto)

Reinforced processes and related fields

Organizer: Stanislav Volkov (Lund University)
Confirmed speakers:
Codina Cotar (University College London)
Pierre Tarres (Université Paris-Dauphine)
France Andrea Collevecchio (Monash University)